Diablo Immortal je po dvou letech od svého vydání skvělou kapesní rubačkou

13/12/2024

Už dříve jsem si říkal, jaké by to bylo hrát na mobilu Diablo. Dlouhé večery a noci u Diabla 2, & Diabla 3 mě v tom jen utvrzovaly. Čas plynul a máme tu rok 2024, dva roky od vydání Diabla pro mobily, které má však svojí dvojí zakrvácenou čepel. Nicméně jako příležitostný hráč a novopečený fotr, který už hraje spíše v prostojích, ji velmi cením.

Možná se pozastavíte nad tím, proč zrovna tahle mobilní hra je na blogu o retro hrách. Mám pro vás jednoduchou odpověď. Momentálně není čas ani prostor pro herně-historický turismus (ačkoli bych rád) a mým jediným "herním zařízením" je zkrátka mobil, který mám vždy u sebe. Také jsem se už po několikáté vrátil k Diablo Immortal, protože nabízí přesně ten rychlý pytlík chipsů s rychlou akcí, díky kterému čas od času moje gamerská duše ukojí své chutě.  

Po dlouhé době opět v Sanctuary, tentokrát jsem se na obrazovce mobilu prošoupal až do nižších desítek paragon levelů
Po dlouhé době opět v Sanctuary, tentokrát jsem se na obrazovce mobilu prošoupal až do nižších desítek paragon levelů

Tahle démonická řežba rozbouřila vody mezi fanoušky série hned při svém oznámení. Myšlenka mobilního Diabla byla pro mnohé, zejména zaryté nadšence, spíš noční můrou než splněným snem a rozumím jim, protože obecně hry na mobil nemají moc dobrou pověst. Z velké části to mohlo být vinou špatného načasování, protože při ohlášení Diablo Immortal bylo ze strany fanoušků velké dychtění po očekávaném Diablu IV. Není proto divu, že první chvíle prezentace nové mobilní hry, vzbuzovaly zděšení a vztek, než předpokládané nadšení. Díky tomu vznikla i nechvalně proslulá věta - don't you guys have phones? - z prezentace Blizzconu 2018. 

Upřímně mi toho chlápka na stagy bylo líto.

Když se ale na tento titul podíváme s chladnější hlavou a současné optiky, dostaneme dnes poměrně solidní action rpg s dobrým hodnocením. Jako hack-and-slash rychlovka, která si klade za cíl přenést atmosféru Diabla do našich kapes, mi přijde dostačující. 

Samozřejmě má svá velká "ALE", nicméně kdybych to měl shrnout, jde o docela velmi slušnou hru, pokud nejste kompetitivní typ se silnou vůli vůči příležitostnému nakupování. Za sebe, jakožto člověka s malým časovým budgetem pro hraní, je to příjemné zpestření.

Nekonečný boj s démony

Příběh Diablo Immortal se odehrává mezi Diablo II a Diablo III, tedy v době, kdy svět Sanctuary bojuje s chaosem po zničení Worldstone. Musím uznat, že atmosféra celé hry je hezky naservírovaná. Obzvláště ti, co u Diabla 3 strávily značnou část svého mládí, se tu budou cítit jako doma. Z vypravěčského hlediska nečekejte nic hlubokého, ale mě osobně příjemně překvapily cutscény, které drží gothicko-diablovskou atmosféru a dabing postav (včetně té vaší).

Cut scény mě tady vždycky bavily, protože měly ten Diablovský vibe ze třetího dílu. Zkrátka pergamenový motiv s hromadou démonů a magie. Na tom se nedá nic zkazit.
Cut scény mě tady vždycky bavily, protože měly ten Diablovský vibe ze třetího dílu. Zkrátka pergamenový motiv s hromadou démonů a magie. Na tom se nedá nic zkazit.

Příběhovou kampaň můžete, ale i nemusíte odehrát celou. Jsou na ni ale vázány některé doplňující aktivity, achievementy, nebo možnosti vylepšení. V případě, že budete přeskakovat rozhovory a cut-scény, tak se pravděpodobně nebude jednat o extra dlouhé sezení, nicméně pár hodin v příběhovém módu strávíte. 

Snažím se hry vychutnávat hezky pomalu a nasávat atmosféru jako kdysi. Na hektické drcení démonů v riftech pod časových tlakem si můžete udělat čas vždycky. Jakmile ale zkusíte zabrousit do příběhu a skutečně si to vše "odžít", nebudete zklamaní. Často namluvené dialogy, temnější atmosféra a zajímavý bossové celou kampaň krásně zpříjemňují. 

Nejedná se však o něco, co bych si s chutí zahrál podruhé. Zkrátka jednou ten průchod stačí. Je to ale na můj vkus celkem příjemná procházka.

Zdroj: Blizzard.com
Zdroj: Blizzard.com

Výběr postavy

Upřímně si nedokážu představit Diablo (nebo skoro jakékoli RPG) bez pořádného výběru povolání postavy. Hráči mohou vybírat z ikonických tříd, jako jsou Barbarian, Wizard, Necromancer, Demon Hunter (můj favorit), Monk nebo Crusader. Každý z nich má své ikonické schopnosti a styl hraní. Dnes to ale u akčních RPG jen málo koho překvapí.

Občas přichází v rámci velkých patchů nová povolání, jako je třeba Blood Knight nebo nejnovější Tempest. Každá třída má jedinečné schopnosti a způsoby potírání zla. Nevím proč, ale opravdu se mi líbí jejich stylizace a animace před začátkem hry při výběru v menu. Tohle jsem prostě u mobilní hry vážně ještě nezažil. Doufám, že se jedná o jednu z mnoha vlaštovek pěkného a kvalitního grafického zpracování i pro budoucí tituly na mobil. Jestli ještě párkrát uvidím "cartoon" stylizace postav alá Fortnite, tak budu asi zvracet.

Pro velké zvědavce je možnost si všechny postavy vyzkoušet na jednom "character slotu". Není tedy nutné si vytvářet vždy novou postavu. Jednou za sedm dní si můžete bezplatně své povolání změnit, musíte být nicméně alespoň level 35. To je poměrně velmi komfortní způsob, jak si projet úplně všechny postavy a pak si vybrat tu svoji vyvolenou.

The Grind is Real - End game je o sledování čísel

Diablo bylo vždycky o sledování statistik, hrabání lepšího vybavení, sestavování těch nejefektivnějších buildů a skládání té nejlepší (nebo aspoň nejzábavnější) smrtonosné mozaiky různých aktivních i pasivních skillů. v Diablo Immortal není ten tlak na kreativitu tak enormní, ale za to se poctivě se nadřete.

Občas se přistihnu, jak ani nekontroluju základní vlastnosti věcí (strenght nebo willpower) a prostě na sebe sázím věci, u kterých září jedna až tři zelené šipky. Ty značí, že zrovna tenhle kousek hadru nebo zbraně je pro mě lepší než ten současný. Přijde mi až zvláštní, jak tomu nevěnuji skoro žádnou pozornost, kdežto u takového Diabla 2 bych s tímhle způsobem hraní tolik nepochodil. I přesto si pak dávám dungeony nebo rifty poměrně s přehledem.

Krom klasického equipu sbíráte i drahokamy (gems), důvěrně známé z normálního Diabla. Pro navýšení statistik a celkové síly postavy si budete chtít posvítit i na legendární drahokamy, přinášející přídavné pasivní vlastnosti a další vylepšení. Zároveň však dbejte i na speciální svatyni (Helliquary), svého mazlíčka (Familiar), paragon levely načítající se po levelu 60, nebo na ranky všech nositelných předmětů...

Zdroj: Blizzard.com
Zdroj: Blizzard.com

Už víte kam tím mířím? Téměř všechno se dá vylepšovat za hojného pálení nejrůznějších surovin či in-game platidel. V tomto momentě začíná nekonečný "hon za lepším". Mluvíme o několika desítek hodin pravidelného docházení do hry. Lovení odměň za eventy, pravidelné chození riftů, plnění bounties apod. Z velké části právě tyto aktivity pak živí následný progres vaší postavy. To ale není pro hráče Diabla nic nového. Nicméně u Diablo Immortal existuje ikonka s nápisem "Shop", a tam se skupiny hráčů rozdělují.

Je to všechno o penězích…

…ale jen pro kompetitivní hráče s nutkavou potřebou být ve všem první nebo obecně sklízet uznání. Pro příležitostného hráče s občasnými anti-satanskými choutkami, je Diablo Immortal příjemná kratochvíle plná vylepšování statistik, výzbroje a grindění avatara skrze nekonečné zástupy démonů. V mém případě to na chvilku zapnu, možná naženu pár paragon levelů a zase spokojeně odejdu. Tyhle honičky v žebříčcích není nic pro nás kliďase, ale ne každý je stejné nátury.

Po vkročení do Shopu, se na vás agresivní marketing sápe ze všech stran a pouze jedinci s pevnou vůlí odolají lákavým uvítacím balíčkům za 22kč, nebo legendárním-ultra-super-deluxe-sběratelským battle passům. Záleží ale i na vašem postoji vůči freemium modelu. 

V rámci PvE (dungeony, bounties, rifty a eventy) budete pravděpodobně z drtivé většiny případů v pohodě, protože si hráč užije dlouhé hodiny zábavy bez jediné utracené koruny - můj případ. Největší rozdíl mezi premiovými hráči a ostatními pocítíte v PvP, kde je rovnováha sil kdesi ve světě mokrých fantazií. Na bitevních polích je to skutečné peklo, takže pokud neplánujete otevřít peněženku a nevrhnout se do žebříčku "kdo do hry nasypal více peněz", tak PvP prozkoumejte spíše ze zvědavosti. Nechci tímto degradovat dobré a zapálené hráče. Věřím, že i s malým přisypáním financí se dá uhrát slušné umístění, ale ta výzva pravděpodobně bude velká.

Zdroj: Blizzard.com - tenhle Demon hunter alá Illidan Skin vyšel v rámci propojení Diabla s World of Warcraft. Rozhodně premium záležitost, ale řekněte sami - vypadá to dobře, že? :-)
Zdroj: Blizzard.com - tenhle Demon hunter alá Illidan Skin vyšel v rámci propojení Diabla s World of Warcraft. Rozhodně premium záležitost, ale řekněte sami - vypadá to dobře, že? :-)

Asi nemá smysl příliš vysvětlovat výhody placení ve Free to Play titulech. Zkrátka zrychlíte svůj postup, vypadáte lépe nebo si do kapsy nasypete množství herní měny, za kterou pak máte lepší věci hned. Hra si vás často oťukává a snaží se vás co nejdéle udržet ve hře. Každý den vám přistává odměna za "First Kill", všude svítí červené kosočtverečky v případě, že máte někde nevyzvednutou odměnu. A že těch červených teček po obrazovce je! 

Odměny dostáváte za každodenní aktivity ve hře, achievementy, splněné mise nebo daily questy různých druhů. Musím přiznat, že někdy toho bylo tolik, až mi to přišlo úplně absurdní. U svého profilů s achievementy a daily questy pak vidíte progresovou linku svého battle pasu s dalšími odměnami, a když budete ve svém snažení pokračovat KAŽDÝ DEN, můžete toho získat skutečně spoustu. Zrovna tyhle nabídky krásně vyvolávají ono známe a všemi skloňované FOMO (Fear of Missing out). Pocítí ho pravděpodobně nejvíce ti, co chtějí vytěžit ze hry maximum bez jediné útraty.

Zdroj: Wowhead.com
Zdroj: Wowhead.com

V marketu na vás číhá velké množství bundlů s různými měnami, krystaly apod. Samozřejmě tam najdete i nechvalně proslulé skiny. Jsou samozřejmě nádherné, ale za takový komplet dáte něco kolem 1500 eternal orbs, což je přibližně 549kč (právě za nákup 1,5k eternalů). Hezčí komplety skinů stojí třeba 4,5k eternalů. Takže si udělejte obrázek o cenách za krásu.

Když všechny tyto různé postupy, lákadla, cukrlátka a kolotoče spojíme dohromady, časem si začnete říkat, že by vám ani nevadilo nasypat pár goldů z vašeho měšce přímo do kasy vývojářů. Však ten Battle pass nevypadá špatně a když se budete držet jen tohohle, tak je to přeci ok. Diablo (ať už samotná hra či postava) dokáže být velmi plíživé zlo. Doporučuji se podívat na toto skvělé video od Indianu, protože jsou věci, na které je dobré při hraní myslet.

Teď ale z té lepší stránky. Co získáte jako free to play PvE hráč? Fajn příběh s moc pěknými animacemi, příležitostné herní módy v podobě eventů, sbírání achievementů nebo raidování bossů v Helliquary. Je toho celkem dost, z čeho se můžete těšit. A že nikdy nebudete na vrcholu žebříčku? U Challenge riftů jsem byl pravidelně druhý a občas i první. Až mě to samotného překvapilo. 

Pokud jste hráč, co si chce prostě zahrát Diablo na mobilu a více neřešit, Diablo Immortal je sympatická free to play akční RPG. Chcete si však něco dokazovat na celosvětových žebříčcích? Hodně štěstí (a hlubokou kapsu).

Proč mám Immortal radši než Diablo IV

U Diablo Immortal jsem se překvapivě bavil a bavím do teď. Věřím, že kdybych našel fajn partu do Clanu, tak by to mohlo být ještě o něco lepší. Immortal je pro hráče, kteří chtějí ochutnat svět Sanctuary v rychlejší a přístupnější podobě, protože mobil vytáhnete téměr kdykoli a do hry naskočíte okamžitě. Navíc aktivity v podobě dungeonů, eventů nebo jiných aktivit jsou dělané na nízkou časovou náročnost (5-15 min).

Zdroj: Blizzard.com
Zdroj: Blizzard.com

V žádném případě neshazuji Diablo IV, které mám ve sbírce dohraných her, ale na velký titul si zkrátka musíte udělat čas a náladu. Ke konzoli nebo PC zkrátka chcete usednou a vychutnat si aspoň hodinku v kuse, aby to vůbec za něco stálo. Což může být často problém. Diablo Immortal má v tomto navrch, protože umožňuje velmi rychlou a intenzivní akci. Často mi stačilo čekat na bus, jízda v MHD nebo jiný prostoj a už jsem měl hotových pár Elder Riftů.

Pro mě, jakožto pro pracujícího otce, je pár krátkých šarvátek v pekle dostačující množství pro údržbu mé gamerské duše a mentální pohody.

Za zkoušku nic nedáte (snad)

Diablo Immortal není revolucí ani plnohodnotným pokračováním, ale jako mobilní odbočka nabízí uspokojivý zážitek, který si můžete užít bez velkých očekávání. Pro retro hráče, kteří hledají lehčí, ale přesto zábavný návrat do světa Diabla, je to solidní volba. Mě osobně to nejvíce připomínalo Diablo 3, akorát na mobil.

Stačí mít na paměti, že hra je primárně stavěná na casual zábavu, a že mikrotransakce mohou být pro některé otravné. Pomineme-li virtuální Shop a zaměříme se na aktivity v Diablo Immortal tak zjistíte, že je stále co dělat! Obzvláště když ještě vstoupíte do Clanu. Těch pravidelných aktivit a sezónních eventů je tolik, až musím říct, že si mě Diablo Immortal připoutalo více, než nejnovější díl série. Autoři pečují o hru, pravidelně přidávají obsah a naslouchají komunitě.

Nerad to říkám, ale za tu snahu bych jim klidně i tu stovku dal, protože odvádí dobrou práci. Ďábel je asi přeci jenom v  detailech. Tak dlouho vás naťukávají, dokud nepodlehnete.

+1 k moudrosti

  • První mobilní Diablo - Diablo Immortal je první hra série Diablo vyvinutá exkluzivně pro mobilní zařízení (ačkoli teď jde hrát i na PC). Blizzard chtěl oslovit nové publikum a přinést akční RPG žánr širšímu okruhu hráčů.
  • Spolupráce s NetEase - Hra vznikla ve spolupráci s čínskou společností NetEase, která je známá svými úspěšnými mobilními tituly. NetEase byla hlavním vývojářem hry, zatímco Blizzard dohlížel na zachování autenticity světa Sanctuary.
  • Původní reakce fanoušků - Když byl Diablo Immortal představen na BlizzConu 2018, reakce fanoušků byla převážně negativní. Kritici si stěžovali, že mobilní hra není hodna odkazu série. Nezapomenutelnou reakcí se stala otázka fanouška: "Is this an out-of-season April Fools' joke?"
  • Přizpůsobení ovládání pro dotykové obrazovky - Vývojáři od začátku věnovali pozornost tomu, aby ovládání fungovalo přirozeně na mobilních zařízeních. Namísto tradičního klikání myší nebo klávesnice byl systém navržen tak, aby hráči mohli pohodlně ovládat postavu jedním prstem, nebo klasicky "handheldově" dvěma palci.
  • Příběh a lore od zkušených autorů - Příběh hry byl vytvořen týmem, který pracoval na předchozích titulech série, včetně Diablo II a Diablo III. Hra se zaměřuje na období mezi těmito dvěma díly, což z ní dělá důležitou část loru světa Sanctuary.
  • Westmarch jako centrální město - Poprvé v sérii Diablo slouží město Westmarch jako hlavní "social hub". Zde se hráči mohou setkávat, obchodovat, zakládat party nebo jen obdivovat své vybavení.
  • Experimentování s PvP - Diablo Immortal přináší nový PvP režim "Cycle of Strife", kde hráči soutěží jako dvě frakce – Immortals a Shadows. Tento systém byl navržen tak, aby přinesl dynamické konflikty mezi hráči. Tak trochu mi to připomíná Hordu a Alianci, ale to je spíše moje deformace. Každopádně je to příjemné ozvláštnění.
  • Sběratelské mikrotransakce - Hra obsahuje systém mikrotransakcí, který zahrnuje kosmetické předměty, legendární cresty nebo battle passy. Vývojáři tvrdili, že celý příběhový obsah lze dohrát bez nutnosti platit, což je i přes kritiku stále pravda.
  • Hra zaměřená na globální trh - Diablo Immortal byl od počátku vyvíjen s ohledem na globální publikum, zejména hráče z Asie, kde je mobilní hraní dominantní. Proto také obsahuje některé prvky, které jsou v těchto regionech oblíbené, například denní odměny nebo systém Gacha (systém podobný loot-boxů, kde se platí in-game měnou - populární v hlavně Japonsku).
  • Plánovaný růst a podpora - Blizzard od začátku plánoval pravidelné aktualizace s novým obsahem – přidávání příběhových kapitol, dungeonů, světových bossů a dalších prvků. Poslední nejnovější postavou je výše zmíněný Tempest, nebo jeden z velký eventů ku příležitosti oslav 30 let Warcraftu, byl boj proti Lich Kingovi z World of Warcraft společně s četnými Warcraft skiny. Diablo Immortal je tak vnímán jako "live service" hra, která se neustále vyvíjí.