Starter set pro začínající retro hráče - aby si měli se staršími pardály o čem povídat u klávesnice
Výše uvedený nadpis berte prosím trochu s rezervou, ale říkal jsem si, jak by vypadal takový herní retro starter set pro začátečníky? Prapůvodní úvaha tkvěla v tom, jak asi tak vnímá dnešní generace Z (a mladší) retro gaming a jaké tituly jsou už považovány za klasické, ne-li antické až fosilní?
Kdybych se ptal na takové otázky na ulici (nebo spíše někde na veletrhu her), každý by mi bezpochyby dal zcela jiný seznam. I přesto jsem se rozhodl sepsat vlastní pohled na věc a připravit se na potenciální předání krátkého a výstižného TOP 5 retro her v případě, že by někdo měl o retro herní zkušenost zájem. Zahloubal jsem ve své paměti a probral se všemi minulými životy, až jsem nakonec vypotil TOP 5 titulů pro retro herní začátečníky.
Doom (1993) – Průkopník FPS žánru
Žánr: First-Person Shooter
Vývojář: id Software
Proč si zahrát: Doom je takový "kmotr" FPS her. Je rychlý, brutální, a přesto překvapivě jednoduchý. Při vydání ohromil grafickým zpracováním, dynamikou a způsobem, jak se vypořádat s nepřáteli. Doom vytvořil základní model pro všechny následující FPS hry, takže pokud máte rádi Call of Duty nebo Halo, tady najdete jejich prapředka.
Hlavní rysy: Rychlé tempo, na svou dobu jedinečný styl a mix pixelové krve s ikonickým soundtrackem (E1M1) vás vtáhnou okamžitě. Podle toho, jakou si nastavíte obtížnost, budete vystaveni neustálé akci – musíte být pořád v pohybu, jinak jste mrtvý. Celá série si tento rys uchovává dodnes.
Heroes of Might and Magic III (1999) – Klenot tahové strategie
Žánr: Tahová strategie
Vývojář: New World Computing
Proč si zahrát: Heroes III je pořád považována za jednu z nejlepších strategických her všech dob. Sbalila hlavní strategické a RPG prvky do jednoho mega mixu. Epické bitvy, stavba měst, magie, a nekonečné možnosti, jak plánovat svá tažení a objevovat mapy. Ideální hra pro někoho, kdo rád přemýšlí, nespěchá a rozšiřuje pomyslné hranice svého království.
Hlavní rysy: Mnoho možností taktiky a strategie vedení bitev, bohatý svět na suroviny i nabírání zkušeností pro hrdiny a krásně vtahující fantasy atmosféra z 90. let. Hra je charakteristická pro různé frakce, každá s vlastními jednotkami a strategiemi.
Half-Life (1998) – Průlomový příběh v akční hře
Žánr: First-Person Shooter
Vývojář: Valve
Proč si zahrát: Half-Life přinesl do žánru FPS něco nového – příběh, který se odvíjí přímo ve hře, bez cut-scén nebo přerušení. Odehrává se kolem vás a je třeba ho vnímat. Jste Gordon Freeman, vědec, který se ocitne uprostřed katastrofy v laboratoři Black Mesa. Místo bezhlavého střílení má hra skvělou atmosféru, kde se postupně odhaluje celý příběh. Navíc máte nejlepší možnost poznat praotce her jako je Counter-Strike, který byl původně modifikací pro Half-Life.
Hlavní rysy: Přirozená kombinace sci-fi FPS akce a příběhu. Prostředí je navržené tak, že působí realisticky, a díky tomu působí i atmosféra celé hry věrohodněji.
Diablo II (2000) – Nejnávykovější akční RPG své doby
Žánr: Akční RPG
Vývojář: Blizzard Entertainment
Proč si zahrát: Diablo II je hra, která nastavila standard pro budoucí akční RPG a dodnes zůstává ikonou tohoto žánru (proto označení podobných her jako "Diablovka"). Temné fantasy prostředí, velmi bohaté možnosti vylepšování postavy a lootování předmětů - toť ona čistá esence. A když do toho zapojíte spoluhráče (ideálně v jedné místnosti), celý zážitek to jen umocní. Obzvláště na obtížnost Hardcore (úmrtí ve hře = smazání postavy).
Hlavní rysy: Je třeba strategicky volit svůj postup a umět využít získané předměty. Každé povolání má své specifické schopnosti, takže si můžete najít tu, která vám nejvíce sedne. Schopností je však mnoho a je pouze na vás, jaký strom schopností a talentů využijete na průchod hrou. Čeká vás tvrdý grind.
The Sims (2000) – Simulace života
Žánr: Simulátor
Vývojář: Maxis
Proč si zahrát: The Sims je herní fenomén, který dal hráčům možnost vytvořit si vlastní obyvatele postaveného domu (nebo i města) a doslova řídit jejich životy. Jde v podstatě o simulátor lidského života, ve kterém se chodí do školy, buduje se kariéra nebo plní různé tvůrčí sny. Vy rozhodujete o tom, zda-li váš Simík půjde do práce, bude rozvíjet vztahy s ostatními, založí rodinu, nebo se spíše bude zaměřovat na kariéru a blahobyt. Je to první díl série, která je dnes velmi dobře známá. Ve své době tak otevřela dveře zcela novému hernímu žánru.
Hlavní rysy: The Sims je o volnosti a kreativitě – můžete se s postavami piplat, navazovat vztahy nebo tvořit bizarní scénáře. Každý má svůj styl, a hra se tomu dokonale přizpůsobí. Jde o titul, který nemá pevně daný konec, vše je svým způsobem sandbox.
Cože? To je jako všechno?
A kde je Baldur's Gate, Starcraft, Dune II, Elder Scrolls: Morrowind, Tomb Raider nebo první Thief?! To jsou zajisté dobré otázky a ještě lepší inspirace pro obsáhlejší list. Ale–
Záměrně jsem vybral průřez žánry a vybral známější herní série, o kterých se často mluví dodnes. Navíc to nejsou tituly, pro jejichž dohrání je třeba několik desítek hodin. Také je na nich krásně vidět, jakým způsobem se dál vyvíjely slavné značky a jakým směrem se pak vydaly.
Každý nechť si vybraných hrách udělá vlastní obrázek, těch "základních stavebních kamenů" herní historie je skutečně mnoho. Herní svět, starý či nový, je tu hlavně od toho, abychom uvolnili každodenní tlak svým namáhaným hlavám a naplno se oddali interaktivní umělecké tvorbě, za kterou často stojí celé týmy nadaných autorů a umělců.