Warhammer 40,000: Dawn of War - Retro perla pro milovníky temných sci-fi strategií

29/12/2024

Warhammeru 40000 je v současné době plný internet. Henry Cavil kuje cosi s Amazonem pro připravovaný seriál s tematikou Warhammeru. Vyšel nový Space Marine 2, který tvoří nádhernou brutální a jednoduchou zábavu. Games Workshop sype do vod wargamingu nové miniatury snad každý měsíc. Možná zafungovaly síly na úrovni podvědomý, ale po dlouhé době jsem dostal chuť na RTS klasiku Warhammer 40000: Dawn of War. A že to byl krásný návrat do minulých dob! 

Warhammer 40,000: Dawn of War je legendární real-time strategie (RTS) od vývojářů z Relic Entertainment, která spatřila světlo světa v roce 2004. Hra je postavená na stejnojmenném dystopickém sci-fi univerzu od Games Workshop, které si hráči zamilovali díky jeho ponuré atmosféře, brutálním konfliktům a epickému rozsahu.

Série Dawn of War přinesla do žánru RTS zase novou příchuť. Trh tehdy válcovaly giganti jako StarCraft, Warcraft 3, Age of Empires 2 nebo Command & Conquer. Warhammer tedy namísto klasického těžení surovin, na které jsme byli zvyklí ze víše zmíněných titulů, zavedl systém kontrolních bodů. Ty jste museli obsadit a držet, abyste generovali zdroje – což hráče nutilo k neustálé akci a agresi. Žádné dlouhé tábory a čekání na protivníka, tady jste museli být neustále na nohou a zuby nehty držet své dobyté území, protože bez toho se nikam nepohnete. Navíc Relic Entertainment přichází i se svěží mechanikou obranného bonusu pro jednotky v rámci zákrytu v terénu. Celé prostředí tak dostává jistý punc taktiky navíc.

To bylo skutečně něco, co tu ještě nebylo a přineslo to šťavnaté dobroty do už z poloviny vyžraného švédského stolu tradičních RTS titulů.

Zdravá přímočarost

Děj se odehrává ve 41. tisíciletí, kdy galaxii sužují nekonečné války. Hráč se dostane do role Gabriela Angelose, velitele kapituly Space Mariňáků kapituly Blood Ravens, která se snaží odrazit invazi Orků na planetě Tartarus. Postupně se však ukáže, že situace je mnohem komplikovanější, protože do hry vstupují další frakce, jako jsou Chaos Space Marines a Eldaři. Příběh je poměrně přímočarý, ale nikoli zcela bez chuti. Dawn of War zvláštním si způsobem výborně drží esenci Warhammer 40k univerza. Narazíte tedy na různé pletichy, intriky, tvrdé boje o přežití a vojenské kolosální bitvy.

Kdybych prozradil několik dalších málo střípků z příběhu, asi bych se už dopouštěl značného odhalování zápletky. Celá kampaň originální hry (bez dalších rozšíření) má všeho všudy jen 11 misí. Asi správně tušíte, že právě kampaň vás má spíše zaškolit na to pravé jádro celé hry - multiplayer! Teprve tam se pozná, kdo je protřelým generálem a kdo žrádlo pro hladové zbraně.


Pamětníkům už jistě hraje soundtrack z bitevních polí, na kterém se podílel dnes již proslulý Jeremy Soule (známý hlavně kvůli hudebnímu podkresu pro sérii Elder Scrolls). Co ale dokáže Dawn of War nabídnout novopečeným nadšencům do světa Warhammeru 40000? Vypíchnu za mě pár nejzajímavějších charakteristik a tahounů:

  • Ikonické frakce známé napříč celým univerzem: Space Marines, Orkové, Eldaři a Chaos Space Marines. Každá z nich má unikátní styl hry a přístup k boji, což zaručuje nekonečné hodiny experimentování. Kampaň vás seznámí pouze se "základní" frakcí - Space Marines. Na ty ostatní si musíte přijít sami ve Skirmish módu. Rozhodně je co objevovat a vřele doporučuji! Miluji mapy, kde se rube 8 hráčů (byť to jsou AI).
  • Atmosféra s jasnou vizí: Nečekejte nic přehnaně hlubokého nebo velmi detailně propracovaného. Tady jde hlavně o bitvy. Dawn of War skvěle zachycuje drsný svět Warhammeru 40k od designu jednotek po brutální animace útoků. Schválně si zkuste přiblížit Dreadnoughta, jak bojuje s haldou orků.
  • Kampaně a mise: I když hlavní příběhová linka není příliš dlouhá, dokáže nastínit každodenní starosti napříč celým univerzem. Po dohrání kampaně máte poměrně jasný přehled o tom, co od série Dawn of War (ale i Warhammer 40k obecně) čekat. 
  • Strategie se zaměřením na vedení bitvy: Dawn of War se skutečně zaměřuje spíše na jednotky a jejich využití ve správný čas. O ekonomiku se nemusíte téměř vůbec starat, aspoň tedy v tom logistickém slova smyslu. Ovšem jak si vylepšíte svou základní četu válečníků o raketomety a plasma zbraně, to už je pak úplně jiná kapitola. Díky tomu také vznikaly pompézně masivní přestřelky, na které bylo radost pohledět.

Čím se Dawn o War zásadně liší?

Tahle Warhammer RTS tvoří skutečně výjimečnou kapitolu, protože se zkrátka hraje jinak. Nenapadl mě lepší způsob, než to srovnat třeba s (mou oblíbenou) klasickou strategií StarCraft. Narazil jsem hned na několik odlišností, které krásně poukazují na to, jak se dá vyhrát s konceptem strategických her. Po takové analýze jsem došel k úvaze, že kdybych měl začínajícím hráčům strategií doporučit nějakou pecku, byl by to právě Dawn of War.

Ekonomika a zdroje

Starcraft:

  • Klíčem k úspěchu je těžba surovin – minerálů a plynu. Hráči musí efektivně řídit těžaře, rozšiřovat základny a udržovat (ideálně) neustálý přísun zdrojů.
  • Tento systém podporuje rozvážnější tempo, kdy je nutné se soustředit na budování stabilní a silné ekonomiky, na kterou se váže postupné expandování skrze mapu.

Dawn of War:

  • Žádné těžení surovin. Místo toho generujete (nekonečné) zdroje obsazováním kontrolních bodů na mapě. Musíte si je však udržet. V případě opevnění kontrolních bodů dostáváte i bonusy k "těžbě".
  • Hra vás nutí být neustále v pohybu, protože pokud nezabíráte další body po mapě, za chvíli vás soupeř na jisto přetlačí. Dříve či později.
  • Tento přístup podporuje agresivní a dynamickou hru, kde je strategie založená na teritoriální kontrole, ne na hromadění zdrojů.
Zdroj: Liquipedia.com
Zdroj: Liquipedia.com

Jednotky a mikro-management

Starcraft:

  • Zaměřuje se na rychlost a efektivitu – tzv. APM (Actions Per Minute). Jednu dobu z toho byl i fajn fenomén - třeba sluchátka, která blikla, když hráč udělal akci. Kdo téměř nepřetržitě svítil jak lampión byl celkem machr. Hráči musí často a rychle klikat, aby zvládli všechny aspekty boje i ekonomiky.
  • Jednotky jsou individuální a musí se spravovat po jednotlivcích, což vyžaduje precizní ovládání a neustálý přehled.

Dawn of War:

  • Ovládáte jednotky v malých skupinách, které můžete během hry vylepšovat – přidávat speciální zbraně nebo další členy týmu.
  • Mikro-management je spíše taktický než rychlostní – jde o to, jak správně rozestavit jednotky, využít krytí a schopnosti (ať už magické či zbraňové).
  • Souboje jsou více filmové, díky brutálním animacím a detailním modelům. Vidět, jak Killa-Kana vtrhne mezi mariňáky, výbušnina rozmetá celou četu na všechny strany, nebo zápas dvou hrdinů uprostřed vřavy, je prostě paráda.
Zdroj: Techspot.com
Zdroj: Techspot.com

Krytí a taktika

Starcraft:

  • Terén neobsahuje systém krytí a výška terénu má většinou vliv jen na pohyblivost (pozemní jednotky musí skálu obejít). Důraz je kladen na rychlou produkci jednotek a jejich efektivní použití v boji.
  • Strategie se často točí kolem tzv. build orderů (pořadí stavby jednotek i budov) a správného načasování útoku.

Dawn of War:

  • Jednotky mohou využívat krytí, což zásadně ovlivňuje průběh bitvy. Například zákopy nebo ruiny snižují poškození od nepřátelské palby.
  • Hra klade větší důraz na umístění jednotek na bojišti, což ji dělá taktičtější. Hlavní poučka z toho plyne, že jakmile jste na úplně volném prostranství uprostřed města, hor nebo čehokoli - okamžitě najděte nejbližší překážku.
  • Navíc některé jednotky mají morálku, která se může snížit, pokud jsou pod těžkou palbou nebo díky ní mají velké ztráty – což dodává další vrstvu realismu a taktiky.
Zdroj: Eurogamer.net
Zdroj: Eurogamer.net

Atmosféra a příběh

Starcraft:

  • Nabízí epický sci-fi příběh s vesmírnými konflikty mezi třemi frakcemi – Terrany, Zergy a Protossy. Hlavní důraz je na politiku a přežití v galaxii.
  • Vizuální styl je čistší, až "space opera" s futuristickým nádechem.

Dawn of War:

  • Přináší temnou a brutální atmosféru Warhammer 40k univerza, kde neexistuje žádná naděje, jen válka.
  • Příběh je více zaměřený na jednotlivé hrdiny a jejich morální dilemata. Díky tomu si je ale hráč dobře zapamatuje.
  • Styl je výrazně temnější, s gotickým designem budov, futuristickými stroji a drsnými bitevními poli.

Multiplayer

Starcraft:

  • Multiplayer je neuvěřitelně kompetitivní a stal se základem profesionálního esportu. Hráči musí perfektně zvládnout své frakce a strategie.
  • Herní balanc je (nebo se snaží být) extrémně pečlivě vyvážený pro tři frakce.

Dawn of War:

  • Multiplayer byl více zábavný a přístupný – nemusíte mít vysoké APM, abyste byli úspěšní.
  • Nabízí větší rozmanitost frakcí (zvlášť s datadisky), i když balancování není tak dokonalé jako ve Starcraftu.
  • Obsazování bodů i taktické souboje dělají z multiplayeru jiný druh výzvy, zaměřený více na kontrolu mapy a týmovou spolupráci.
Zdroj: Liquipedia.com
Zdroj: Liquipedia.com
Zdroj: Fandom.com
Zdroj: Fandom.com

Řežba ve 41. miléniu

Dawn of War se od Starcraftu (ale i od jiných strategií) liší hlavně svým agresivnějším stylem hry, taktickým využitím krytí a dynamickým systémem zdrojů. Zatímco Starcraft je o rychlosti a makro-managementu, Dawn of War staví na atmosféře, kreativitě a taktice. Obě hry jsou vynikající, ale každý z nich osloví trochu jiné hráče. Přijde mi, že Starcraft spíše milují ti, co chtějí soutěžit, zatímco Dawn of War oslní hráče hledající intenzivní zážitek s menším stresem z multitaskingu.

Zároveň je to krásný odrazový můstek pro čerstvé nadšence do Warhammmeru 40000. Dawn of War je taková velmi osekaná a zrychlená verze tabletopové wargamingové hry. Rozhodně to není totéž, ale jistou podobnou v tom můžete najít. Je to takové vstupní brána do propasti univerza Warhammeru 40k, jakmile vás tahle černá díra jednou vcucne, jen těžko se z ní dostanete ven.

Základní hra Dawn of War je teprve začátek slavné série. Na původní hru pak navazují Dawn of War: Winter Assault, Dark Crusade a Soulstorm. Každá z rozšíření přidává nové herní frakce a jiné způsoby odehrání kampaně. O nich ale někdy příště, protože si každá z nich zaslouží své speciální místo.

+1 k moudrosti

  • Inspirováno stolním Warhammerem 40k - Relic Entertainment úzce spolupracovalo s Games Workshop, aby zachytilo atmosféru stolní hry. Vše od designu jednotek po vizuální styl odpovídá stolní předloze. Některé animace, jako útoky Space Marines, byly dokonce konzultovány s fanoušky Warhammeru.
  • Testování jednotek na bojišti - Aby bylo zajištěno, že jednotky budou působit realisticky, tým vývojářů sledoval videa rekonstrukcí bitev a používal fyzikální simulace pro správné fungování destrukce prostředí.
  • Hra jako odpověď na konkurenci - Relic chtělo vytvořit RTS, která by byla dynamická a neotřelá. Dawn of War byl částečně reakcí na tehdy úspěšné hry jako StarCraft a Command & Conquer, které se zaměřovaly na těžbu surovin.
  • První Warhammer RTS od Games Workshop - Dawn of War byla první strategií z univerza Warhammer 40k, kterou přímo autorizovalo Games Workshop. Tím se otevřely dveře dalším hrám, které následovaly.
  • Důraz na brutalitu - Relic chtěl, aby Dawn of War působila syrově a brutálně, což je základní prvek Warhammer 40k univerza. To vedlo k přidání ikonických animací, jako je motorová pila Space Marines nebo dekapitace Orků.
  • Hrdinové jako nositelé příběhu - Postavy jako kapitán Gabriel Angelos nebo Farseer Macha byly klíčové pro vyprávění příběhu. Vývojáři věřili, že osobní příběhy hrdinů hráče lépe vtáhnou do univerza než pouhá frakční rivalita.
  • Dynamické počasí a efekty - Vývojáři přidali dynamické počasí, aby bitvy působily živěji. Při některých misích se mění podmínky, což zvyšuje ponoření hráčů do boje.
  • První datadisk byl plánovaný už při vývoji základní hry - Studio vědělo, že Dawn of War má potenciál stát se dlouhodobým projektem, a už při vývoji plánovali rozšíření. Proto se snadno přidávaly nové frakce a mechaniky.
  • Dabing plný emocí - Dabéři museli často křičet a hrát intenzivní scény, aby podtrhli válečnou atmosféru. Hlasy Orků byly natolik vyčerpávající, že někteří dabéři museli brát přestávky kvůli hlasivkám.
  • Úspěch, který překvapil i samotné vývojáře - Dawn of War se prodalo více než milion kopií během prvního roku, což předčilo očekávání Relic Entertainment i THQ. Tento úspěch pomohl financovat další díly a udržel sérii živou.